“Vi ville slet ikke eksistere, hvis ikke det var for Media. I hvert fald ikke i Danmark”. Ordene er Zentropa-direktør Peter Aalbæks. Vi lader dem lige stå et øjeblik…
I år fylder EU’s filmstøtteprogram Media 20 år. Og der er ganske meget at fejre. Gennem årene har programmet støttet europæisk film med 11,25 milliarder kroner og skabt et unikt samarbejde og netværk mellem europæiske filmfolk.
Den runde fødselsdag fejres med et brag på filmfestivalen I Cannes, hvor ikke mindre end 20 Media-støttede film er nomineret. Heriblandt Zentropas og Lars Von Triers Melancholia.
Men Cannes er meget mere end fest, farver, filmfremvisninger og røde løbere. Det er også en intens arbejdsplads for tusindvis af folk fra filmbranchen som hvert år kommer for at netværke, udveksle erfaringer og diskutere nye samarbejdsprojekter.
Én af dansk films fødselshjælpere, lederen af MEDIAdesk Danmark, Ene Katrine Rasmussen, giver os I de kommende dage et personligt indblik i en hård arbejdsuge i hæsblæsende tempo på høje hæle. Pletvist forsødet af champagnebobler, havudsigt og – sparsomt doseret - stjernestøv…
MEDIAdesken blogger fra Cannes
Media Desk Danmark er som sædvanlig på Cannes-festivalen i år for at mødes med europæiske kollegaer og styrke samarbejdet. Vi mødes også med folk fra Kommissionens Media Unit og fra Eacea.
Jeg fløj til Nice fredag formiddag i et fly spækket med danske film folk. Der var både folk fra Det Danske Filminstitut og producenter. Blandt dem også mange der tidligere har fået Media-støtte.
Man kan godt fornemme finanskrisen. Alle rejser på economy class og op til flere droppede taxaen til Cannes og tog bussen. Deriblandt mig selv. Det viste sig at være en god ide, for jeg mødte en af dem jeg skulle have mødtes med i Cannes og så fik vi lige klaret mødet i bussen.
Det tager altid længere tid at komme ind til Cannes end man regner med, så jeg måtte skynde mig hen til den lejlighed som jeg deler med min svenske Media Desk kolleg. Hun var der ikke – men havde overladt mig den bedste seng.
Alligevel var jeg alt for sent på den til mit første møde med chefen for Media- programmet, Aviva Silver. Så jeg måtte aflyse og aftale et nyt.
Jeg fik hurtigt min akkreditering og halvt løb og halvt masede mig igennem menneskemængder bestående af filmfolk, turister og folk der bor i Cannes, som prøver at få et glimt af de kendte. Selv så jeg dog ingen jeg kendte.
Nåede lige mit møde på La Plage des Palmes, hvor man kan sidde og se ud over havet. Mødet med international cross media ekspert gik rigtig fint.
Derefter en tur på Media-standen. Den er stor og ligger lige ned til stranden. Man kan både have møder indenfor og ude på terrassen, hvor der er udsigt over havet. Det er slet ikke så dårligt. Overalt er der skærme med små klip der hylder Medias 20 års fødselsdag og plakater med de 20 Media-støttede film, som er med i Cannes i år.
Jeg mødte kollegerne fra Media Unit i Bruxelles, som havde travlt med at forberede kommissær Androulla Vassilous besøg. Efter min standvagt, mødte jeg en engelsk Vod-distributør og sammen gik vi til en estisk reception. De baltiske filmfolk er altid så gæstfrie, så det var hyggeligt at møde dem igen.
Spiste middag på Le Rendez-vous med en international finansieringsekspert, hvorefter jeg gik hen til den skandinaviske terrasse til Meet the Danes-reception. Der var fyldt med danske og internationale filmfolk – og såmænd også et par danske politikere.
Jeg fik talt med en masse folk, heriblandt repræsentanter for nogle tyske fonde og et par Media-kolleger. Klokken halv et blev vi smidt ud og jeg modstod fristelsen til at gå videre til den næste reception. Jeg var simpelthen for træt. I stedet gik jeg de ca 1,5 km. hjem til lejligheden.
Det er aldrig til at få en taxa i Cannes…
Til gengæld er Cannes det sted i verden hvor man møder flest velklædte folk på gaden om aftenen. De er på vej til og fra de fine filmvisninger med røde løbere, hvor der er en særlig dresscode. Mænd skal være i smoking med butterfly og damerne i pæne kjoler. De kan heller ikke finde taxaer og derfor møder man dem gående på gaden. Damerne ofte vaklende på høje hæle.
På vejen hjem krydsede jeg lige Frank Hvam og Casper Christensen som var på vej til fest. Det var så det nærmeste jeg kom stjernestøvet den dag…
Mere om MEDIA i Cannes
Mere om MEDIAdesk Danmark
Vidste du det?
MEDIA er EU’s støtteprogram til den audiovisuelle industri i Europa. Det nuværende MEDIA 2007 program løber frem til udgangen af 2013 og har et samlet budget på 755 millioner euro.
Selve sagsbehandlingen foregår i Bruxelles, men der findes lokale MEDIA Desk kontorer i samtlige 32 MEDIA lande. De har til formål at rådgive og informere om MEDIA programmet og støttemulighederne.
MEDIA støtter blandt andet:
- Udvikling af spillefilm, kreative dokumentarer, animation og interaktive værker
- Efteruddannelse
- Markedsføring
- Distribution
- Ny teknologi
- Filmfestivaler



SO CUTE! Love the colors, so vinbrat and beautiful. I remember when I meet Sam.. at the park just by her house when we were only 10 so amazing to see everyone growing up. So happy for you Sam <3
http://adambraff.dk/
men kunne os lære at score pigere